• WIRTUALNY DZIEŃ ORIENTACJI ZAWODOWEJ 2021 – Edycja 15

          • Uprzejmie informujemy, że w tym roku, mimo ograniczeń i obostrzeń odbędzie się kolejna – 15 Edycja „Dnia Orientacji Zawodowej” - Wirtualna

            Chcemy po raz kolejny pomóc uczniom ósmych klas Szkół Podstawowych w wyborze dalszej drogi edukacyjnej.

            W tym roku ze względu na restrykcje i obostrzenia przenosimy to wydarzenie do przestrzeni wirtualnej.

            Chcemy w jednym miejscu zebrać i zaprezentować zainteresowanym uczniom, ich opiekunom, rodzicom i wychowawcom aktualne informacje na temat procesu rekrutacji i otwarcia planowanych oddziałów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych z Krakowa i okolic.

            Każda szkoła, która zechciała się zaprezentować mogła to uczynić poprzez podanie i udostępnienie dla Państwa następujących informacji:

            - Podania adresu Szkoły oraz adresu strony internetowej Szkoły.

            - Podania informacji na temat Dnia otwartego w Szkole

            - Linku do aktualnych informacji o rekrutacji do klas pierwszych.

            - Prezentacji krótkiego filmu promującego Szkołę, ulotek, plakatów lub banerów.

             

            Dzień Orientacji Zawodowej skierowany jest zarówno do rodziców

            i uczniów ósmych klas naszej Szkoły jak również okolicznych Szkół, a

            także krakowskich Szkół Integracyjnych. W ubiegłych latach w tym

            przedsięwzięciu brało udział około 600-1200 uczniów. W tym roku

            zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu bez ograniczeń wszystkie Szkoły Podstawowe z Krakowa i okolic.

             

            Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Szkół Ponadpodstawowych i życzymy uczniom udanych wyborów oraz sukcesów na egzaminach ósmoklasisty.

            Więcej w zakładce "DORADZTWO ZAWODOWE": 

            https://sp12krakow.edupage.org/a/doradztwo-zawodowe-1

            Odpowiedzialni za projekt:

            Ewa Saniternik – Krewniak,

            Michał Kuś

          • Światowy Dzień Wody 22 marca

          • Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.

            Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

            Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.

            Źródło: Wikipedia

            Woda jest niezbędna do utrzymania życia i musi być dostępna w zadawalającej ilości dla wszystkich konsumentów. Zawsze należy podejmować wszelkie dostępne środki i starania w celu uzyskania możliwie najlepszej jakość wody.

            Ochrona źródeł wody oraz zabezpieczenie systemu zaopatrzenia w wodę przed zanieczyszczeniem stanowi podstawową linię ochrony jakości wody.

            Wody głębinowe, bezpieczne pod względem mikrobiologicznym oraz wolne od zanieczyszczeń antropologicznych są najlepsze do celów wodociągowych.

            Indywidualne urządzenia doczyszczające wodę.

            W ostatnim czasie pojawiły się na rynku urządzenia doczyszczające wodę, rozprowadzane w formie agresywnego i nie do końca uczciwego marketingu. Często są to bardzo drogie filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy lub wymianie jonowej (tzw. zmiękczacze). Nie są to urządzenia konieczne do stosowania przy zaopatrzeniu w wodę pitną z naszych wodociągów. Wręcz przeciwnie, stosowanie odwróconej osmozy lub wymieniaczy jonowych powoduje pozbawienie wody wszelkich jonów i związków mineralnych, których obecność w wodzie jest pożądana i stanowi dla nas, konsumentów ich źródło zaopatrzenia w codziennej diecie.

            W celu obniżenia zawartości uciążliwego dla konsumenta związków żelaza można zastosować zwykłe filtry w przystępnych cenach, redukujące związki żelaza a pozostawiając pozostałe związki mineralne.

            Podobnie jest z „nie lubianą” obecnością kamienia w czajnikach – należy pamiętać o tym, że twarde wody są zasobne w związki wapnia i magnezu oraz inne minerały, stanowiąc ich źródło dla nas konsumentów w naszej codziennej diecie. Część tej twardości, tj. węglany wapnia i magnezu zostaje wytrącona podczas gotowania wody właśnie w postaci osadzającego się kamienia na dnie     i ściankach czajnika. Nie bójmy się tego, gdyż jest to tylko część w/w soli, nic szkodliwego.  Pamiętajmy natomiast, że mając w kranie wodę średniotwardą i twardą uzupełniamy część zapotrzebowania naszego organizmu na związki mineralne (bez ponoszenia dodatkowych kosztów). Nie stosujmy bezpodstawnie zmiękczaczy, które zubożają naszą wodę i pozbawiają tego co w niej najlepsze.

            Światowy Dzień Wody 2021 obchodzony jest pod hasłem „Docenianie wody”. Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

            Świadome i racjonalne korzystanie z zasobów wodnych jest zadaniem dla nas wszystkich. Ograniczanie zużycia wody w niektórych obszarach pozwoli na lepsze gospodarowanie jej zasobami, przez co kolejne pokolenia ludzi będą miały zagwarantowany bezpieczny dostęp do czystej wody. Istnieje wiele sposobów oszczędzania wody takich jak korzystanie z prysznica zamiast brania długich kąpieli czy zakręcanie wody podczas mycia zębów.

            Przez wiele lat panował trend na utwardzanie przydomowych podwórek. Kostka, którą wykładane są podjazdy czy nawet całe tereny wokół domu, jest łatwa w utrzymaniu, ale zmniejsza zdolność retencji gleby. Sprawia, że woda zamiast stopniowo wsiąkać w podłoże, po prostu spływa – często do kanalizacji deszczowej lub do rowów, które ją odprowadzają do rzek. To zjawisko nie tylko sprzyja suszy, ale również podtopieniom, które pojawiają się na skutek nawalnych opadów deszczu. Warto odchodzić od uszczelniania powierzchni kostką brukową i zastąpić ją elementami ażurowymi, które z biegiem czasu przerastają roślinnością i wchłaniają wody opadowe.

            Dobrym sposobem na oszczędzanie wody jest zamiana trawnika na kwietne łąki - pachnące, oddające wilgoć środowisku, wspomagające bio-retencję. Kwietne łąki nie wymagają intensywnego podlewania, ani częstego koszenia tak jak trawniki. Poza tym można je wysiewać niemal wszędzie – przed domem, na skwerach, przy drogach, a nawet w skrzynkach. Kwietna łąka to prawdziwa bioretencja i przy okazji siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt.

            Wspólnie oszczędzajmy i dbajmy o wodę! Dla środowiska i przyszłych pokoleń!

            źródło: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

            oprac.: Paulina Dulewicz

            red.: Władysław Tokarski

            Polecam też serwis WWF - https://www.wwf.pl/srodowisko/rzeki



            .


            Już ponad miliard ludzi na świecie jest dotkniętych tym problemem.

            I nie chodzi tu jedynie o chwilowe trudności z wodą w kranie.

            Chodzi tu o całkowity brak wody zdatnej do picia, a nawet takiej, która pozwala zaspokoić podstawowe czynności sanitarne.

            Tam, gdzie nie ma wody są głód i choroby.

            I tam najczęściej umierają dzieci, gdyż to one są najmniej odporne na trudne warunki życia.

            Indie, Pakistan, Indonezja, Kambodża, Ghana, Uganda, a nawet Chiny.

            To tylko niektóre kraje, w których już teraz brakuje wody.

            Wydawać by się mogło, że to, co dzieje się na drugim krańcu świata nie dotyczy nas bezpośrednio.

            Owszem, odczuwamy skutki globalnego ocieplenia, wiemy jak bardzo zanieczyszczone są nasze jeziora i rzeki, ale w naszych kranach płynie czysta woda.

            A w sklepach jest jej pod dostatkiem.

            Okazuje się jednak, że Polsce grozi deficyt wody i to zagrożenie jest bardzo realne.

          • Światowy Dzień Lasu

          • 21 marca jest od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów.

            Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety. W tym dniu na całym świecie organizowane są akcje mające zwrócić uwagę na lasy i ich problemy. Zachęca się ludzi do sadzenia drzew, sprzątania lasów i do przebywania w nich.Lasy pokrywają ⅓ lądów na ziemi, niestety ich powierzchnia szybko się kurczy. Wyliczono, że w ciągu roku znika ponad 5 milionów hektarów lasów, to tak, jakby w ciągu sekundy znikał las o powierzchni boiska do piłki nożnej.

            Gdyby zniknęły wszystkie lasy, życie na ziemi nie mogłoby normalnie funkcjonować. Lasy są rezerwuarem bioróżnorodności, oczyszczają powietrze i hamują zmiany klimatu wiążąc w swoich komórkach dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby, utrzymują odpowiednią wilgotność gleby i powietrza, chronią przed powodziami. Dla ponad 1,6 miliarda ludzi na ziemi są one miejscem życia i źródłem utrzymania, dają schronienie, dostarczają budulca, karmią i zapewniają substancje lecznicze.

            W tym dniu zachęcamy Was do odwiedzenia najbliższego lasu. Spędźcie w nim trochę czasu, poznajcie go lepiej i poobserwujcie, spróbujcie się z nim zaprzyjaźnić. Zabierajcie do lasu wasze dzieci, niech od najmłodszych lat nawiązują osobisty kontakt z przyrodą, to ważne aby w przyszłości nie bały się przyrody i nie uznawały jej za swojego wroga. Tylko ludzie kochający przyrodę i rozumiejący jej wartość będą w stanie skutecznie ją chronić.W pakiecie który przygotowaliśmy z okazji Dnia Lasów znajdziecie przede wszystkim zajęcia i zabawy terenowe, które pozwolą przyjemnie i ciekawie spędzić czas na leśnych ścieżkach. Część zajęć można też w razie niepogody przeprowadzić w sali, pamiętajmy jednak, że nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie!

            Chodźmy do lasu, jak najczęściej, szanujmy Go i dbajmy o Niego!

            Polecam też serwis WWF -  https://www.wwf.pl/lasy

             

            Niestety są też tacy co traktują las jak śmietnik. Tacy ludzie zasługują na potępienie! Przykład poniże Eko Kalendarza.

             

            Polecam bezpłatny materiał do przeprowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą o lesie i jego ROLI w naszym życiu.

            Do pobrania Eko Kalendarz: pakiet-03-22-Dzien-Lasow.pdf

             

            Eko Kalendarz

            Tak niestety wyglądają nasze lasy, takich miejsc jest wiele!

            Wykład Adama Wajraka.

          • Światowy Dzień Poezji 21 marca

          • Światowy Dzień Poezji  święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

            Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.

            W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji.

            Źródło: Wikipedia

            Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

            UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę.Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii.Cytując Irinę Bokovą – Dyrektor Generalną UNESCO – „Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie, kreatywność przekraczającą wszelkie granice, w stałej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny”.

            Katullus do Flawiusza w Kalendae                                           

            Nie wiem, już absolutnie nic Katullusie.

            kiedyś tak bardzo pewny wiedzy,

            klątw i przepowiedni. Nie rozumiem racji

            przypisywanych umarłym, tchórzomi

            i fałszywym prorokom. Nie czuję ocalenia

            w języku, mowie i piśmie, kiedyś

            tak powszechnie obecnym między nami.

             

            Spowiedź na ramieniu matki Katullusie,

            milczące kiwnięcie głową zmęczonego ojca

            po całym staniu na nogach,

            dawało tak niedawno siłę i wiarę.

            Magiczny krąg wspólnoty, więzy krwi

            wykładane uroczyście na stole – 

            to była nasza wiedza tajemna,

            przekazywana w spojrzeniu, dotyku

            bez udziału oświadczeń, dowodów,

            potwierdzonych kopii i świadectw.

             

            Nie wiem już absolutnie nic,

            kiedyś tak bardzo pewny

            swojej wiedzy o świecie, wyroczniach,

            ludziach, o naszej naturze

            i korzeniach.

            Nie rozumiem racji wychodzących z ust

            kłamców, fałszywych apologetów

            jednej prawdy, na którą 

            powoli zgadzamy się milcząco

            gasząc za sobą światło.

            Zamykając ostatnie już drzwi

            wiodące do prawdy i spokoju,

            kiedyś tak powszechnymi między nami.

                                                                          z tomu: "Złoty Wiek"

            Źródło: https://ksiazka.net.pl/21-marca-swiatowy-dzien-poezji

             

             

          • Światowy Dzień Zespołu Downa 21 marca

          • Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day (WDSD) – święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

            Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie, a inauguracja WDSD miała miejsce w Singapurze 21 marca 2006 roku zorganizowana przez angielską organizację Down's Syndrome Association (DSA).

            Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.

            Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

            W grudniu 2011 Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło celowość obchodów na arenie międzynarodowej rezolucją A/RES/66/149. Od 2012 roku obchody odbywają się oficjalnie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.

            W Polsce pierwszą organizacją, która włączyła się w obchody w 2006 roku było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstok


            Zespół Downa (ang. Down syndrome), dawniej nazywany mongolizmem  zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21. Eponim pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który opisał go w 1866 roku. Występowanie trisomii chromosomu 21 opisane zostało w 1959 r.

            Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Wahają się one od lekkiej do umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe manifestują się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwność. Niewiele osób wykazuje niepełnosprawność intelektualną w stopniu głębokim. Częstość występowania zespołu Downa szacuje się na 1 przypadek na 800–1000 żywych urodzeń.

            Wiele objawów przedmiotowych zespołu Downa jest niecharakterystycznych i spotyka się je także u osób z prawidłowym kariotypem. Zalicza się do nich: pojedynczą bruzdę dłoniową (zamiast podwójnej bruzdy na jednej lub obu dłoniach), migdałowaty kształt oczu spowodowany fałdem nad powieką, krótsze kończyny, osłabione napięcie mięśniowe oraz wystający język. U osób z zespołem Downa istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia: ciężkiego zapalenia płuc, wad wrodzonych serca. Ostateczny stopień rozwoju i komfort życia dziecka z zespołem Downa mogą poprawić działania zainicjowane już we wczesnym dzieciństwie, tj. prawidłowa opieka lekarska, akceptacja i zaangażowanie rodziny oraz edukacja i szkolenie zawodowe. Istnieją jednak pewne fizjologiczne i genetyczne ograniczenia, których nie można pokonać.

            Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

            Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

            Źródło: Wkipedia

            Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób - zdalnie:

            • śledząc profile akcji na Facebooku, Twitterze i YouTube;
            • aktywnie: organizując wydarzenie w swojej okolicy i rejestrując je na stronie WDSD w odpowiedniej zakładce, wpisując nazwę, dodając zdjęcie i krótki opis;

            W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach! – zachęcają organizatorzy ŚDZD. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par.Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.Warto śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa, jak i w mediach społecznościowych.

            Strona Światowego Dnia Zespołu Downa: www.worlddownsyndromeday.org

            Strona Down Syndrome International: www.ds-int.org

            Twitter ŚDZD: twitter.com/WorldDSDay

            Kanał YouTube ŚDZD:  www.youtube.com/DSiWDSDProfil

            DZD na Facebooku: www.facebook.com/World-Down-Syndrome-Day

            Żródło: https://www.bardziejkochani.pl/co-robimy/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa/


            Nowy utwór Stinga nosi tytuł „The Hiring Chain”, co tłumaczymy z angielskiego jako „Łańcuch zatrudnienia!”. Co się za tym kryje? Odsyłamy was do utworu, który wszystko pięknie tłumaczy! W dodatku na przemian: raz wywołuje uśmiech, raz wyciska łzy.

            Osoby z zespołem Downa chcą pracować z tych samych powodów, co wszyscy: by być niezależnymi, współtworzyć społeczeństwo, mieć własne dochody, zdobywać nowe umiejętności, poznawać ludzi i czuć się docenionymi. Tymczasem wielu z nich boryka się z barierami, stereotypami, uprzedzeniami. Pozbawia się ich szans, zanim zdążą się wykazać.

            Utwór powstał z inicjatywy włoskiej organizacji CoorDown, która działa na rzecz osób z dodatkowym chromosomem. Utworem „The Hiring Chain” chce ona zwrócić uwagę na korzyści płynące z zatrudniania takich osób.

            Aby rozwiać uprzedzenia dotyczące ich potencjału i korzyści płynących z integracji zawodowej, przedstawiamy historie i doświadczenia firm, pracodawców oraz zatrudnionych młodych ludzi i dorosłych. Każda osoba z zespołem Downa jest zdolna do pracy na miarę swoich możliwości. Celem jest znalezienie roli, która będzie odpowiadać każdej osobie.

            „The Hiring Chain”, czyli „Łańcuch zatrudnienia”

            Zatrudniając kogoś z zespołem Downa, rozpoczynasz pozytywny łańcuch: im częściej osoby z zespołem Downa są widziane w pracy, tym bardziej będą uznawane jako wartościowi pracownicy i tym częściej będą zatrudniani. Wykonaj swoją część, rozpocznij „łańcuch zatrudnienia” już dziś! – głosi opis inicjatywy, którą popularny wokalista promuje swoją nową piosenką.


            Źródło: https://www.bardziejkochani.pl/co-robimy/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa/

            Oto tekst piosenki w języku polskim:

            „The Hiring Chain” [z ang. „Łańcuch zatrudnienia”]


            Piekarz zatrudnił Simone

            I każdy mógł zobaczyć,

            Że dobrze wykonuje swą pracę


            Prawniczka przyszła do piekarni

            I zobaczyła Simone w pracy


            Prawniczka zatrudniła Johna,

            Bo piekarz zatrudnił Simone


            Dentysta przyszedł do prawnika

            I zobaczył Johna w pracy


            Dentysta zatrudnił Sophię

            Bo prawniczka zatrudniła Johna

            Bo piekarz zatrudnił Simone

            Bo piekarz zatrudnił Simone!


            Farmerka przyszła do dentysty

            I zobaczyła Sophię w pracy


            Farmerka zatrudniła Kate

            Bo dentysta zatrudnił Sophię

            Bo prawniczka zatrudniła Johna

            Bo piekarz zatrudnił Simone

            Bo piekarz zatrudnił Simone!


            Barber przyjechał na farmę

            I zobaczył Kate w pracy


            Barber zatrudnił Paula

            Bo farmerka zatrudniła Kate

            Bo dentysta zatrudnił Sophię

            Bo prawniczka zatrudniła Johna

            Bo piekarz zatrudnił Simone

            Bo piekarz zatrudnił Simone!


            Piekarz poszedł do barbera

            I zobaczył Paula w pracy


            Nie miał nawet pojęcia

            Że to on wykonał pierwszy ruch!


            Bo…


            Bo Barber zatrudnił Paula

            Bo farmerka zatrudniła Kate

            Bo dentysta zatrudnił Sophię

            Bo prawniczka zatrudniła Johna

            Bo piekarz zatrudnił Simone

            Bo piekarz zatrudnił Simone!

            Źródło: https://pl.aleteia.org/2021/03/12/sting-spiewa-o-zatrudnianiu-ludzi-z-zespolem-downa-przesluchaj-ogladajac-teledysk/

          • Od 20.03. rozszerzone zasady bezpieczeństwa

          • Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dlatego, w trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendujemy pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

            Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie, dlatego musimy reagować

            W ostatnim czasie w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Brytyjska mutacja koronawirusa odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 25 tys. zakażeń, przy prawie 85 tys. wykonanych testów na koronawirusa. Rośnie także liczba zmarłych w związku z COVID-19.

            Najgorzej – jeśli chodzi o dzienną liczbę zachorowań – sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4142) i śląskim (4030), a także małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034).

            W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. Obecnie w Polsce jest:

            • 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;
            • 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;
            • 8444 wolne łóżka oraz 786 wolnych respiratorów.

            Liczba wykonanych szczepień wyniosła ponad 4,6 mln, z czego 3 mln pierwszą dawką.

            Zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach

            Decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem.

            Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

            • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
            • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
            • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
            • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
            • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
            • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
            • stoki narciarskie;
            • kluby fitness i siłownie;
            • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

            Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

            W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo

            Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

            Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

            Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-20-marca-w-calej-polsce-obowiazuja-rozszerzone-zasady-bezpieczenstwa

          • Komunikat Dyrektora Szkoły w sprawie lockdown'u

          • Komunikat Dyrektora Szkoły nr MM/17.03.2021

            Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie.

            Podobnie jak rok temu, jestem znów zmuszona zawiadomić o decyzji rządu dotyczącej kolejnego zamknięcia szkół. Znów proszę wszystkich o wyrozumiałość i zachowanie spokoju, mimo, że wiem, że wszyscy jesteśmy już bardzo sfrustrowani, zmęczeni całą sytuacją, i czekamy na "normalność".

            Od poniedziałku także uczniowie klas I-III pozostaną w domu i będą mieli zorganizowane nauczanie zdalne.

            Proszę wychowawców klas o wydanie do piątku wszystkich podręczników, zeszytów, ćwiczeń, a nauczycieli biblioteki o umożliwienie wypożyczenia potrzebnych lektur.

            Rodziców proszę o dopilnowanie, by w piątek dzieci pozabierały wszystkie swoje rzeczy z szatni, tak byśmy mogli dokładnie posprzątać i zdezynfekować to pomieszczenie.

            Nauczanie zdalne klas młodszych będzie wyglądało (prawdopodobnie) podobnie jak poprzednio, ale szczegóły podam w zarządzeniu dyrektora zaraz po podpisaniu odpowiedniego rozporządzenia przez ministra zdrowia i/ lub edukacji i nauki.

            Klasom VIII odwołuję zaplanowane konsultacje stacjonarne, a kwestie zgody na stacjonarną naukę niektórych uczniów niepełnosprawnych uzależniam od zapisów rozporządzenia.

            Jednocześnie przypominam, że stałym źródłem informacji jest e-dzienik LIBRUS, a sprawy dotyczące organizacji lekcji znajdują się na GSuit- kalendarz, classroom, gmail. Nauczyciele wszystkich klas pozostają są w stałym kontakcie za pośrednictwem dziennika elektronicznego, służąc Uczniom i Rodzicom wsparciem.

            Nasi psycholodzy, pedagog, specjaliści będą mieli wyznaczone terminy i godziny dyżurów telefonicznych, i będą do dyspozycji Uczniów i Rodziców w celu udzielania pomocy i wsparcia.

            Od poniedziałku zostaną zmienione godziny pracy szkoły, sekretariatu, pracowników administracji i obsługi. Ta informacja zostanie doprecyzowana w zarządzeniu dyrektora. Umówione na przyszły tydzień indywidualne spotkania z dyrektorem pozostają bez zmian (w reżimie sanitarnym).

             

            Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie.

            Są takie chwile kiedy zaczyna brakować argumentów i pozytywnych wyrażeń, by przekazać jak bardzo jesteśmy z Wami, szczególnie Uczniami. Jak bardzo brakuje tego rzeczywistego kontaktu z Wami, widzimy też, jak bardzo jesteście już zmęczeni, zagubieni.

            Jesteśmy też z Państwem Rodzicami, bo rozumiemy, jaki ciężar został przełożony na Państwa. Zdajemy sobie sprawę z indywidualnych tragedii, utraty zdrowia, pracy, spokoju....staramy się zrozumieć, chociaż nie możemy pomóc.

            Jako dyrektor szkoły proszę też o wyrozumiałość w stosunku do naszej pracy, nauczycieli, dyrekcji. Mam świadomość błędów, niedociągnięć, niedoskonałości, niestety nie na wszystko „ja nauczyciel” mam wpływ.

            Nie wiemy co będzie dalej, a kolejny czas pandemicznej wiosennej przerwy świątecznej przed nami.

            Magdalena Mazur

          • Dzień i Tydzień Mózgu

          • Europejski Dzień Mózgu 

            obchodzony jest od 18 marca 1998 roku. Ustanowiono go, by szerzyć wiedzę na temat tego skomplikowanego organu, a także informować o roli badań układu nerwowego.

            Mózg, chociaż niewielki, pełni kluczową rolę w ludzkim organizmie – pozwala nam widzieć, słyszeć, czuć, gromadzić i przetwarzać informacje. Waży średni ok. 1300 g - u osoby dorosłej. Niezależnie od płci jego wielkość jest niewiele większa niż dwie złączone, zaciśnięte pięści. Aby dobrze o niego dbać, powinniśmy regularnie uprawiać sporty, dotleniać się, zdrowo odżywiać i wysypiać.

            Rozpoczyna się Światowy Tydzień Mózgu! W tym roku inicjatywa odbywa się od 15 do 20 marca. To coroczna akcja edukacyjna, która ma na celu popularyzację wiedzy o funkcjonowaniu mózgu. Z tej okazji wiele ośrodków naukowych w Polsce organizuje spotkania online z popularyzatorami nauki i naukowcami. Familiada szarych komórek, czy teleturniej mózgowych ciekawostek to tylko niektóre z propozycji, w których można wziąć udział. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą niektórych uczelni oraz ośrodków naukowych.

            Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wez-udzial-w-tygodniu-mozgu-i-poznaj-tajemnice-umyslu

             

            14 ciekawostek na temat mózgu

            1. Mózg stanowi około 2% masy całego ciała, a jego zużycie tlenu jest 10 razy szybsze niż innych narządów.
            2. Informacje docierają do ludzkiego mózgu z prędkością 100 megabitów na sekundę.
            3. Neurony w mózgu powstają przez całe życie człowieka. We wczesnym okresie ciąży w mózgu dziecka neurony rozwijają się z prędkością 250,000 na sekundę.
            4. Mózg noworodka w ciągu pierwszego roku życia trzykrotnie się powiększa.
            5. Uszkodzona część mózgu MOŻE być zastąpiona przez jego zdrową część.
            6. W czasie snu mózg segreguje zdobyte wcześniej informacje.
            7. Impuls nerwowy pędzi z prędkością około 400 km/h.
            8. Aktywny mózg generuje około 25 watów energii – mógłby więc rozświetlić żarówkę.
            9. Aktywność fizyczna prowadzi do powstawania nowych połączeń nerwowych.
            10. Mózg nie czuje bólu.
            11. Aż 1/3 mózgu zajmuje się przetwarzaniem bodźców wzrokowych.
            12. Tylko w czasie ataku padaczki mózg jest w pełni aktywny.
            13. Kobiece mózgi, chociaż mniejsze niż męskie, są tak samo sprawne, a więc i wydajniejsze.
            14. Każda próba przypomnienia sobie czegoś lub wpadnięcie na nowy pomysł prowadzi do powstania nowego połączenia w mózgu.

            Jak ćwiczyć mózg?

            Ćwiczenia umysłu wpływają na sprawność intelektualną, Jak możemy ćwiczyć swój mózg?

            Dzięki ćwiczeniom umysłu zwiększamy sprawność mózgu na co dzień, ale również w przyszłości. Trening mózgu to inwestycja, która jest nieocenioną wartością. Ważna jest aktywność poznawcza, angażowanie się w życie społeczne i towarzyskie, warto również rozwiązywać łamigłówki, krzyżówki, czy wykonywać ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację uwagi, 

            Co jeszcze warto robić, aby wzmocnić pracę umysłu? Jak najlepiej wykorzystać jego możliwości?

            • Warto stosować uniwersalne metody wspierania pamięci, np. robienie notatek oraz umieszczanie ich w najbardziej widocznych miejscach.
            • Jeśli masz problem z koncentracją, ważne jest, abyś znalazł czynniki, które odwracają twoją uwagę. Podczas wykonywania konkretnego zadania spróbuj wyeliminować  bodźce, które mogą rozproszyć uwagę. Weź pod uwagę wyciszenie telefonu, zamknięcie maili czy wyłączenie telewizora. Postaraj się wyciszyć i skupić na wykonywanej aktualnie czynności. Jeżeli twoja uwaga rozproszy się, podziel pracę na etapy, do których po ponownym skoncentrowaniu się będziesz mógł wrócić.
            • Ćwicz umysł korzystając z gier poznawczych. Układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek czy też gry takie jak memory, sudoku, scrabble pomagają w ćwiczeniu funkcji poznawczych.
            • Aby nie rozleniwiać umysłu, zrezygnuj z korzystania z kalkulatora. Postaraj się liczyć samodzielnie w pamięci przynajmniej te równania, z którymi nie powinieneś mieć żadnego problemu. Warto również uczyć się na pamięć krótkich wierszyków. Ich powtarzanie znacznie wpłynie na poprawę pamięci.
            • Jeśli nie masz kłopotów z pamięcią, przełam rutynę. Raz na jakiś czas warto zmienić swoje drobne przyzwyczajenia. Wybierz inną drogę do szkoły/pracy, zmień kolejność wykonywanych rano czynności, możliwości jest wiele. Dzięki temu zabiegowi w mózgu powstaną nowe połączenia między neuronami, co korzystnie wpłynie na rozwój naszego umysłu.
            • Pamiętaj, aby ćwiczyć nie tylko umysł, ale i ciało. Większość z nas wie, że dbając o oba obszary organizmu, osiągnie najlepsze rezultaty w podwyższeniu jakości życia.
            • Bardzo ważna jest też dieta, która naszemu mózgowi pozwala odczuć poprawę samopoczucia oraz aktywnie wpływa na poprawę pamięci i koncentracji.

            • Dieta dla naszego mózgu:

              • węglowodany złożone to dzięki nim możemy żyć na pełnych obrotach, uczyć się i zapamiętywać różne informacje. Stosowanie diet niskowęglowodanowych wpływa na pogorszenie pamięci i koncentracji, osłabienie refleksu, a także powoduje ogólne złe samopoczucie i przewlekłe zmęczenie. Brak energii w postaci węglowodanów złożonych zaburza pracę całego organizmu i wpływa na spowolnienie metabolizmu.

                Do najlepszych źródeł węglowodanów złożonych zaliczamy:

              • pieczywo pełnoziarniste,
              • gruboziarniste kasze,
              • razowy makaron,
              • brązowy ryż,
              • płatki owsiane.
              • Tłoczone na zimno oliwy i oleje to także cenne paliwo dla naszego mózgu. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E i innych antyoksydantów doskonale wspierają pracę mózgu i chronią przed rozwojem wielu chorób. Warto włączyć do diety nie tylko tradycyjnie stosowane oleje i oliwy, ale także te mniej znane, lecz równie smaczne i zdrowe np. z pestek winogron, lnu i orzechów. Co więcej, bez zdrowych tłuszczów nie może zachodzić wchłanianie rozpuszczalnych w nich witamin, co grozi rozwojem wielu schorzeń i nieprzyjemnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

              • Warto wiedzieć, że energia z węglowodanów złożonych uwalniana jest stopniowo, więc nie występuje w tym przypadku uczucie senności na krótko po spożytym posiłku, które związane jest z nagłym wzrostem i równie nagłym spadkiem poziomu glukozy we krwi.

              • Ryby morskie i słodkowodne

                Ryby to jedno z podstawowych źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 w naszej diecie. Bez nich nasz mózg nie jest w stanie funkcjonować na pełnych obrotach i prawidłowo się rozwijać już w okresie płodowym. Dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT są tłuste ryby morskie. W mniejszej ilości wartościowe kwasy tłuszczowe znajdują się w rybach słodkowodnych, jednak i te warto włączyć do codziennej diety.

                Trzeba pamiętać, że najzdrowsze są ryby pochodzące z połowów w niezanieczyszczonych wodach, a nie te z intensywnej hodowli. Ważne jest także to, w jaki sposób je przygotowujemy; unikać trzeba przede wszystkim ryb smażonych oraz wędzonych, które są źródłem soli i mogą zwierać szkodliwe substancje o potencjalnie mutagennym działaniu.

              • Orzechy i masło orzechowe

                Orzechy i przygotowywane z nich masło orzechowe (naturalne, bez zbędnych dodatków np. cukru) to doskonałe wsparcie funkcjonowania mózgu. Dzięki ogromnej ilości witamin, minerałów i kwasów Omega-3 zapewniają one długo wykorzystywaną energię i pomagają dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu wielu substancji odżywczych w organizmie. Choć orzechy uważane są za tuczące, to nie warto z nich rezygnować – garść orzechów włoskich dziennie, zapewnia efekty, których nie osiągniemy, stosując suplementy na pamięć i koncentrację.

              • Tłuszcze roślinne

              • Tłoczone na zimno oliwy i oleje to także cenne paliwo dla naszego mózgu. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E i innych antyoksydantów doskonale wspierają pracę mózgu i chronią przed rozwojem wielu chorób. Warto włączyć do diety nie tylko tradycyjnie stosowane oleje i oliwy, ale także te mniej znane, lecz równie smaczne i zdrowe np. z pestek winogron, lnu i orzechów. Co więcej, bez zdrowych tłuszczów nie może zachodzić wchłanianie rozpuszczalnych w nich witamin, co grozi rozwojem wielu schorzeń i nieprzyjemnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

            Źródło: Wprost zdrowie i medycyna

             

             

             

             

          • TARGETTER w naszej szkole - on line

          • TARGETTER w naszej szkole - on line

            We wtorek 16 marca uczniowie klas siódmych oraz ósmych w naszej szkole uczestniczyli w serii warsztatów o nazwie CelujeMy prowadzonych przez piątkę starszych kolegów, uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie im B.Nowodworskiego.

            W ramach projektu społecznego o nazwie Targetter walczą z postawą obojętności wobec własnych celów i marzenia, panującą wśród młodych ludzi.

            Starsi koledzy rozmawiali z naszą młodzieżą o tym, dlaczego warto walczyć o marzenia. Dzielili się własnymi doświadczeniami w tym zakresie, motywowali do podejmowania wysiłku, wyzwań Pokazali uczestnikom niezwykle pomocną metodę S.M.A.R.T, czyli najlepszego przyjaciela przy wyznaczaniu celów. Zachęcili do praktycznych ćwiczeń, wyniki których zostały później omówione, z udzieleniem konkretnych wskazówek. Podczas warsztatów przeprowadzonych w luźniejszej atmosferze niż konwencjonalna lekcja nasza młodzież zyskała również większą motywację, by dalej realizować swoje cele, poznając konkretne przykłady z życia licealistów, którzy nie ukrywali, że im też zdarzają się wywrotki

            MG

          • 1% na Szkołę z Klasą czyli Dwunastkę

          • Zachęcamy Państwa do przeznaczenia 1% podatku na rzecz naszej szkoły:

            Stowarzyszenie Małopolska KRS 0000052078

            W tytule należy podać:

            Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12

            al. Kijowska 3, 30-079 Kraków.

            Dotychczas otrzymane środki przeznaczane są w porozumieniu z Radą Rodziców na pomoce dydaktyczne i doposażenie sprzętowe.

            DZIĘKUJEMY za dotychczasowe wsparcie!

          • Katyń - ocalić od zapomnienia

          • Bądź wierny

            Idź

            Zbigniew Herbert

            Nasza szkoła w styczniu 2012 roku dołączyła do programu KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. Jego celem było uczczenie pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz zwrócenie uwagi ludzi na tragiczną historię polskich oficerów poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci. Każde drzewo upamiętnia jedną osobę, która została zamordowana z rozkazu Stalina w 1940 roku.

            W dniu 12 marca br. o godz.9.40 i 10.00 uczniowie klas I-III wzięli udział w uczczeniu ofiar zbrodni katyńskiej przy szkolnym Narodowym Miejscu Pamięci, gdzie w poprzednich latach społeczność szkolna posadziła 10 Dębów Pamięci – 9 oficerom Wojska Polskiego:

            pułkownikowi Antoniemu Dubińskiemu,

            podporucznikowi Stanisławowi Kwiatkowskiemu,

            porucznikowi Krzysztofowi Potockiemu,

            majorowi Wincentemu Strzyżewskiemu,

            rotmistrzowi Stanisławowi Szemiothowi,

            kapitanowi Janowi Stanisławowi Tarczałowiczowi,

            podpułkownikowi Wacławowi Wicherkiewiczowi,

            kapitanowi Bohdanowi Zakrzewskiemu,

            podporucznikowi Franciszkowi Zakrzewskiemu

            i jeden Dąb – wszystkim ofiarom stalinowskiego reżimu.

            Podniosłą uroczystość swoją obecnością uświetnili:

            Pan Sebastian Walosczyk, wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty,

            Pan Edward Tarczałowicz, z-ca przewodniczącego rady i Zarządu Dzielnicy V Krowodrza.

            Goście i Uczniowie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Pani Dyrektor Magdalena Mazur wskazała na potrzebę pamiętania o strasznych czasach 1940 roku, pamiętania o Sybirakach, pamiętania o historii, która buduje naszą tożsamość. „Wiele działań podejmowanych w naszej szkole pozwala Nam kształtować poczucie przynależności do narodu i państwa, z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu” – powiedziała Pani Dyrektor.

            Podczas tej uroczystości uczciliśmy także pamięć ofiar katastrofy lotniczej, gdy10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot TU-154 z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zginęło 96 osób, w tym najważniejsi urzędnicy państwowi, wśród nich: prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

            Pani Dyrektor przypomniała uczniom, że wśród ofiar byli także absolwenci naszej szkoły:

            Pani Ewa Bąkowska – harcerka, wnuczka gen. bryg. Mieczysława Smorawińskiego, zamordowanego w Katyniu,

            kpt. Arkadiusz Protasiuk - żołnierz Sił Zbrojnych, pilot, członek załogi,

            chor. Jacek Surówka - funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu

            Uczestnicy uroczystości uczcili pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej, zamordowanych wiosną 1940 roku i ofiary tragicznego lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010r., uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy.

            Cała Uroczystość zakończyła się słowami:

            „I tylko p a m i ę ć została

            Po tej katyńskiej nocy…

            dlatego, my, uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12

            PAMIĘTAMY!”

          • Targetter - wyznacz, zaplanuj, zdobywaj.

          • 16.03.2021 odbędą się warsztaty dla uczniów klas 7 i 8 naszej szkoły. Szcegóły w Kalendarzu G Suite w domenie @sp12.eu

            Kotakt w sprawie z P. Moniką Gładyszowską poprzez Librusa i e-maila w domenie @sp12.eu

            Targetter to projekt społeczny realizowany w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Stoi za nim pięcioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, którzy organizują warsztaty edukacyjne dla klas VI–VIII szkół podstawowych. Inspiracją stały się badania, z których wynikało, że aż 70% uczniów nie potrafi jasno określić swoich celów. Młodzież licealna postanowiła to zmienić i zaprasza młodszych kolegów na zajęcia pod nazwą „CelujeMY”.

             

            Targetter to projekt społeczny realizowany w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Stoi za nim pięcioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, którzy organizują warsztaty edukacyjne dla klas VI–VIII szkół podstawowych. Inspiracją stały się badania, z których wynikało, że aż 70% uczniów nie potrafi jasno określić swoich celów. Młodzież licealna postanowiła to zmienić i zaprasza młodszych kolegów na zajęcia pod nazwą „CelujeMY”.

            – Każdy z nas jest inny, różnią nas zainteresowania i poglądy, ale dobrze się dogadujemy i  przyświeca nam ten sam cel: edukacja innych i samych siebie. Wspólnie zauważyliśmy, że wśród naszych rówieśników króluje postawa obojętności w stosunku do własnych marzeń oraz dążenia do nich. Naszym zdaniem, jednym z głównych powodów jest brak podstawowej wiedzy na temat poprawnego wyznaczania celów oraz konsekwentnego do nich dążenia. Z badań różnych instytucji oraz ankiet przez nas przeprowadzonych wynika, że ponad 70% uczniów nie ma jasno określonych celów. Chcemy pokazać, że prawidłowe wyznaczanie celów jest kluczem do codziennego rozwoju osobistego, a przy okazji świetną zabawą – mówią pomysłodawcy Targettera.

            Podczas warsztatów z uczniami szkół podstawowych omawiają metody skutecznego, prawidłowego wyznaczania celów oraz prowadzą ćwiczenia, dzięki którym każdy uczestnik po zakończeniu warsztatów ma zapisany jeden prawidłowo wyznaczony cel, za którego osiąganie może zabrać się od razu po zajęciach.

            – Regularnie prowadzimy media społecznościowe (Facebook i Instagram), na których wrzucamy posty merytoryczne i grafiki. Planujemy również przeprowadzić transmisje z gośćmi specjalnymi (autorami i mówcami motywacyjnymi), na tematy takie jak zarządzanie czasem, samodyscyplina czy wiara w siebie. Przeprowadziliśmy dotychczas 11 godzin warsztatowych dla ponad 250 uczniów. Uczestniczyli w nich uczniowie ze szkół podstawowych w Rząsce, Balicach oraz w Bęble – informuje Grzegorz Figiel, kierownik projektu.

            Łącznie na luty i pierwszy tydzień marca organizatorzy projektu zaplanowali warsztaty dla ponad 650 osób. – Stale staramy się powiększać liczbę beneficjentów oraz szukamy chętnych na kolejne warsztaty. Do końca kwietnia mamy zamiar przeprowadzić warsztaty dla 1350 osób – deklaruje Grzegorz Figiel.

            Działania wspiera aktualnie dwunastu partnerów, w tym projekt „Młodzież Działa Lokalnie”, Stowarzyszenie Przyjaciół Oświaty w Rząsce „Na 6+”, Dankovski Tomasz, Fundacja Nausika, Fundacja BKG, Enea, Szkoła Perkusji Marimba Laboratory, Barbara Lech Coaching, projekt „It Matters”.

            Patronat honorowy nad inicjatywą objęli Prezydent Miasta Krakowa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Finansowe wsparcie zapewniają projekt Młodzież Działa Lokalnie, tworzony w ramach programu „Młody Kraków 2.0” oraz przez Stowarzyszenie Przyjaciół Oświaty „Na 6+”.

             

          • Europejski Dzień Logopedy w naszej szkole

          • Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Uczniowie

             

            Nasza Szkoła w tym roku włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy organizując
            w sobotę 20 marca, w godz. 10.00-14.00 Dzień Konsultacji on line ze specjalistami
            z zaprzyjaźnionych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców, których niepokoi rozwój mowy ich dziecka. Czekamy na zgłoszenia do 18 marca pod adresem e-mail: marta.lenczuk@sp12.eu

             

            Porad i konsultacji udzielą Rodzicom 20 marca 021r., w godz. 10.00-14.00:

             

            Joanna Smoleń – logopeda, wykładowca akademicki, od lat związana z poradnictwem psychologiczno-pedagogicznym, prowadzi diagnozę oraz terapię zaburzeń rozwoju mowy i języka u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Wczesnej Interwencji oraz Wspomagania Rozwoju Małego Dziecka. Zajmuje się również budowaniem kompetencji komunikacyjnej u dzieci z niepełnosprawnością objętych Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju.

             

            Katarzyna Samborska – psycholog, edukator Instytutu Doskonalenia Logopedów, pracownik poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz centrum doskonalenia nauczycieli. Zajmuje się diagnozą psychologiczną dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem  oceny dojrzałości szkolnej, zaburzeń uczenia się, trudności w zachowaniu, a także trudności emocjonalnych oraz poradnictwem dla rodziców i opiekunów. Prowadzi indywidualną i grupową terapię dzieci z zaburzeniami lękowymi, w tym z mutyzmem. W kręgu jej zainteresowań zawodowych jest również uczeń z Zespołem Aspergera. W swojej pracy wykorzystuje wiedzę i doświadczenie zdobyte na licznych kursach i konferencjach naukowych.

             

            Marta Leńczuk – logopeda naszej szkoły oraz pedagog Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Krakowski Ośrodek Terapii”. Zajmuje się poradnictwem dla rodziców i opiekunów oraz diagnozą pedagogiczno-logopedyczną dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem oceny poziomu rozwoju językowego oraz trudności w uczeniu się.

             

            Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy dla uczniów, którzy są/lub kiedykolwiek byli objęci terapią logopedyczną przygotowaliśmy konkurs plastyczny „Minki dla chłopczyka i dziewczynki”. Regulamin konkursu znajduje się poniżej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału oraz życzymy udanej zabawy!

             

            Regulamin konkursu logopedyczno-plastycznego: „Minki dla chłopczyka i dziewczynki”

             

            Celem konkursu jest:

            • motywowanie do pracy logopedycznej,
            • zaangażowanie do budowania i utrwalania prawidłowej artykulacji,
            • zaangażowanie do budowania kompetencji językowych,
            • zaangażowanie dzieci, rodziców, nauczycieli i logopedów do rozwoju mowy i języka,
            • umożliwienie dzieciom z trudnościami w mówieniu prezentacji swoich umiejętności, talentów i aktywności plastycznej

            Regulamin konkursu:

            1. Organizatorem konkursu jest nasza Szkoła.

            2. Konkurs adresowany jest do wszystkich dzieci, które są lub kiedykolwiek były objęte terapią logopedyczną.

            3. Temat konkursu brzmi: „Minki dla chłopczyka i dziewczynki”.

            4. Format pracy: praca plastyczna, technika dowolna, format dowolny.

            5. Praca ma przedstawiać jedną lub kilka „minek” nad sprawnością aparatu artykulacyjnego.

            6.  Każda praca powinna zawierać metryczkę (imię i nazwisko dziecka, klasa).

            7. Prace mogą być wykonane pod opieką nauczyciela, logopedy, członka rodziny.

            8. Termin oddania prac  upływa 10 kwietnia 2021r.

            9. Komisja powołana przez organizatora konkursu wybierze najciekawsze prace. Od decyzji komisji nie ma odwołania.

            10. Komisja oceniać będzie przede wszystkim: 

            • stopień zaangażowania w ćwiczenie logopedyczne uwidocznione na pracy,
            • walory humorystyczne ,
            • poziom trudności techniczno-plastycznej pracy do wieku dziecka,

            11. Wyłonienie zwycięzców nastąpi 15 kwietnia 2021r.

            12.. Komisja powołana przez Organizatora Konkursu wyłoni zwycięskie prace w dwóch przedziałach wiekowych:

            • uczniowie klas I-III,
            • uczniowie klas IV-VIII.

            13. Prace, które nie będą spełniały kryteriów przedstawionych w regulaminie nie będą oceniane.

            14. Organizator zastrzega sobie prawo do opublikowania i reprodukowania prac konkursowych na stronie internetowej szkoły lub przygotowania wystawy prac.

            15. Koordynatorem konkursu jest Marta Leńczuk. Wszelkie pytania i uwagi dotyczące konkursu prosimy kierować na e-mail: marta.lenczuk@sp12.eu

          • Międzynarodowy Dzień Kobiet, Dzień Praw Kobiet

          • Naszym Najdroższym Kobietom - Mamom, Żonom, Córkom, Siostrom, Koleżankom, Znajomym i Nieznajomym

            Spełnienia wszystkich marzeń,

            zadowolenia z siebie,

            radości życiowej i żeby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet,

            życzą Wam, Wspaniałym Paniom,

            Ojcowie, Mężowie, Bracia, Koledzy, Znajomi i Nieznajomi.

             

            Niech życzenia wypowiedzą poeci:-)

            Julian Tuwim

            Mówiłaś: "Kocham skowronki na polach, nad polami

            To wszystko co nam śpiewa za nami i nad nami

            One stoją w powietrzu wysoko pod chmurami

            One spadają z nieba z wiatrami, z obłokami…"

             

            Mówiłaś: "Kocham skowronki na polach, nad polami

            To wszystko co nam śpiewa za nami i nad nami

            One pilnują nieba i pola tuż nad miedzą

            O resztę się nie pytaj, bo one Ci – powiedzą.."

             

            Cała jesteś w skowronkach

            Śpiewają Twoje włosy

            Śpiewa Twoja sukienka

            I pantofelek biały

             

            Wisława Szymborska

            A że Pan Bóg ją stworzył, a szatan opętał,

            Jest więc odtąd na wieki i grzeszna i święta,

            Zdradliwa i wierna, i dobra i zła,

            I rozkosz i rozpacz, i uśmiech i łza…

            I anioł i demon, i upiór i cud,

            I szczyt nad chmurami, i przepaść bez dna.

            Początek i koniec…

             

            Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku.

            Rok 1975 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Kobiet. Dwa lata później Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju. W Polsce obchodzone 8 marca. Przyjmując rezolucję Zgromadzenie Ogólne uznało znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Wezwało również do zakończenia dyskryminacji oraz udzielenia większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.

            Polecam wizytówkę Google, jest film i artykuł pt. "Każda pionierka przeciera szlaki dla innych"

             

             

            MWK

             

          • Pusty tusz wrzuć do paki i dokarmiaj zwierzaki!

          • Chronimy środowisko oraz wspieramy schroniska dla zwierząt!

            Nasza Szkoła bierze udział w akcji zbieranie opakowań po tonerach. Za zebrane opakowania kupuje się karmę dla zwierząt!

            Jeśli masz zużyte wkłady do drukarek atramentowych, to przynieś do szkoły i wrzuć do oznakowanych pudeł. Akcja trwa cały rok. 

            Klasy 1-3 otrzymają ulotki oraz naklejki.

          • Dzień Otwarty SP 12, Rekrutacja do klas 1

          • Szanowni Państwo,

            uprzejmie informuję, że ze względu na pandemię Dzień otwarty dla rodziców kandydatów do klas pierwszych na rok szkolny 2021/2022, odbędzie się w formule zdalnej 11.03. o godz.17. Czas trwania ok 1h, poza ogólnymi informacjami o szkole będzie możliwość zadawania pytań dyrektorowi, nauczycielom, specjalistom.

            Link do spotkania

            https://meet.google.com/mqv-kjrw-ijp?authuser=0

            Proszę o upowszechnienie tej informacji wśród zainteresowanych rodziców. Dziękuję.

            Z poważaniem, Magdalena Mazur

          • Światowy Dzień Kota 17 lutego 2021 r.

          • Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota (ang. World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day, wł. Giornata mondiale del gatto) – święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech (od 1990) i Polsce (od 2006) mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

            W Polsce obchodzony po raz pierwszy 19 lutego 2006 z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź.

            Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy kotom wolnożyjącym pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

            W 2010 roku Fundacja Viva! oraz program ”Mój Pies i inne zwierzęta” w TVP Warszawa przyjęły patronat Światowego Dnia Kota. W Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska Stowarzyszenie Miłośników Kotów Rasowych Jedynka zorganizowano wystawę kotów rasowych. Towarzyszyła jej akcja pomocy dla kotów bezdomnych i wolno żyjących, dla których zima jest trudnym okresem do przetrwania. 

            W akcji biorą również udział schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz organizacje pro zwierzęce.

             

            Już DRUGI rok z rzędu z okazji „Światowego Dnia Kota” nie możemy zorganizować spotkani Miłośników Kotów i tych, którzy chcieliby zostać miłośnikami kotów i tych którzy chcą „tylko” popatrzyć.

            Chcielibyśmy zaprosić na VII Pokaz Kotów Rasowych i Wielorasowych – Kocia logika – akcja edukacyjna do Naszej szkoły. Czekamy, może przyjdzie czas, że będziemy mogli się spotkać razem z naszymi kocimi Członkami rodzin.

            Cały czas pracujemy nad przełamywaniem stereotypów dotyczących kotów, które bardzo często są wyssane z palca i do tego niesprawiedliwe. Bo koty:

            -. to zwierzęta towarzyskie. Jeżeli przebywają wśród ludzi, reagują kiedy się do nich mówi i potrafią na swój sposób odpowiadać. Cieszy je towarzystwo człowieka;

            -. nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami. To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie;

            -. mają nastrój w oczach. Przestraszony lub podekscytowany kot ma duże i okrągłe źrenice. U zdenerwowanego kota źrenice są zwężone. Rozmiar źrenicy zależy w równym stopniu od emocji, co od natężenia światła.

            -. mogą spać do 15 godzin dziennie. To czyni z nich jedne z największych śpiochów wśród ssaków;

            -. głaskane łagodzi nasz stres, a ich mruczenie działa uspokajająco i gojąco! Nawet NASA chce na statkach kosmicznych emitować mruczenie kota;

            -. poświęcają swojej toalecie blisko trzecią część dnia;

            -. mają podobny mózg do naszego;

            -. mają emocje ulokowane w tej samej części mózgu co my.

            Okazuje się, że przebywanie pod jednym dachem z kotem przekłada się na poprawę naszego zdrowia. Wpływ ten jest zauważalny w różnych aspektach: począwszy od stylu życia jaki wymusza na nas obecność kota, poprzez codzienne interakcje, a nawet samą obecność i kontakt dotykowy z mruczkiem.

            Terapia mruczeniem

            Okazuje się, że przede wszystkim częstotliwości w jakich koty mruczą (między 20 a 140Hz), są wykorzystywane w terapii licznych schorzeń u ludzi. Podczas zabiegów wspomagających w procesie leczenia i wzmacniania układu kostnego, a także przy wzmacnianiu mięśni, ścięgien czy więzadeł wykorzystywane są w fizykoterapii częstotliwości odpowiadające mruczeniu Twojego kota. Wiele osób uważa też, że koty kładą się na bolesnych miejscach. Może to mieć swoje uzasadnienie, związane z tym, że miejsca zmienione zapalnie mogą mieć wyższą temperaturę. Koty instynktownie kładą się w miejscach pozwalających oszczędzać im życiową energię, korzystając z naturalnych źródeł ciepła. A może widząc nasze ukojenie na twarzy, lub czując, że nam jest przyjemnie moszczą się w miejscach, które obu stronom sprawiają przyjemność?

            Kot kardiolog

            Najbardziej spektakularne spostrzeżenia dotyczą wpływu posiadania kota na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Instytut badania Udaru stanu Minnesota przez 10 lat obserwował ponad 4 tysiące właścicieli kotów, dochodząc do zaskakujących wniosków, że posiadanie kota  zmniejsza ryzyko śmierci w wyniku choroby serca. Właściciel kotów mają nawet o 30-40% mniejsze ryzyko zawału serca zależnie od typu badań. Pomimo tego, że kot nie zmusza opiekuna do regularnych spacerów tak jak pies, to jednak wpływa na poprawę jego parametrów sercowo-naczyniowych. Uważa się, że interakcja z kotem w tym jego mruczenie wpływa na obniżenie ciśnienia. Cóż, na pewno głaskanie mruczącego kota, jest jak balsam na nasze nerwy i pozwala się odstresować po ciężkim dniu. 

            Krótka historia kota domowego

            Przodkiem kota domowego jest kot nubijski – według poglądów większości współczesnych naukowców różnice pomiędzy kotem domowym i nubijskim są tak niewielkie, że należą one do tego samego podgatunku. Istnieją rozbieżności w kwestii daty udomowienia kota. Większość źródeł sugeruje lata 4000 – 3700 p.n.e., a miejscem, w którym miało do tego dojść, była Nubia. Istnieją jednak dowody (grób mężczyzny z kotem z Cypru sprzed ok. 7500 r. p.n.e.), że udomowienie kota zaczęła się znacznie wcześniej i trwała kilka tysięcy lat, a jej miejscem był obszar Żyznego Półksiężyca. Już ok. 2000 r. p.n.e. kot był pospolicie hodowany w starożytnym Egipcie, gdzie był zwierzęciem świętym, utożsamianym z boginią Bastet, a zwłoki kotów mumifikowano. Później zaczęto wykorzystywać go do tępienia gryzoni. Od momentu swego udomowienia kot stał się bohaterem licznych baśni i mitów.

            Wyhodowano wiele ras kota domowego, różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów; współczesne wzorce niektórych starszych ras znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech (jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich). Znaczna liczba kotów domowych żyje samodzielnie w miastach (w Polsce są to tzw. koty piwniczne lub dachowce). Za Wikipedią

            Polecamy pogłębianie wiedzy o kotach, jest wiele portali poświęconych kotom i ich relacjom z nami, prowadzone przez miłośników i specjalistów. ortale organizacji pro zwierzęcych.

            Zachęcamy do odwiedzenia Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie. Można adoptować kota lub psa. Można wspomóc opiekę nad wybranym zwierzęciem tzw. adopcją na odległość, można przekazać dary na rzecz zwierząt - więcej informacji na stronie Schroniska.

            mwk

             

             

             

             

             

          • DBI - Dzień Bezpiecznego Internetu 9 lutego 2021 r.

          • Internet nie jest zły! Internet jest przestrzenią wirtualną wypełnianą przez ludzi, przez nas i to my możemy kształtować/budować Internet przyjazny i bezpieczny.

            Na poczatek garść informacji podstwowych o DBI

            Dzień Bezpiecznego Internetu  święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

            Od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce, Dzień Bezpiecznego Internetu był dotychczas (luty 2021) obchodzony piętnastokrotnie. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Chodzi głównie o to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.

            W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej pod nazwą Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu „Safer Internet” w Polsce.

            Czym jest Safer Internet?

            Polskie Centrum Programu Safer Internet

            Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet, a obecnie funkcjonuje w ramach programu Connecting Europe Facility. Tworzą je państwowy instytut badawczy NASK (koordynator PCPSI) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. Partnerem większości realizowanych przez Centrum projektów jest Fundacja Orange.

             

            W ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet realizowane są 3 projekty:

            Saferinternet.pl - projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.

            Projekt realizowany przez FDDS i NASK we współpracy z Fundacją Orange.

            Więcej informacji: www.saferinternet.pl

            Warto "zaglądnąć" na strony Safer Internet.

            Można tam zapoznać się z materiałami edukacyjnymi taki jak:

            • materiały multimedialne to filmy w ramach akcji Safer Internet;
            • kursy e-learning'owe dla dzieci, módzieży, rodziców i nauczycieli;
            • scenariusze zajęć poświęconych bezpieczeństwu w sieci
            • poradniki i broszury;
            • podcasty i audiobooki
            • projekt SELMA  - kompetencje społeczne i emocjonalne przeciw krzywdzeniu (tłumaczenie z jęz. ang.: Social and Emotional Learning for Mutual Awareness) to europejski projekt edukacyjny, który porusza problem mowy nienawiści i hejtu online poprzez rozwijanie i zwiększanie świadomości, tolerancji i szacunku. Adresowany jest do młodzieży w wieku 11-16 lat.

            Projektami edukacyjnymi, między innymi:

            Necio.pl to portal edukacyjny dla przedszkolaków oraz ich rodziców i nauczycieli, którego misją jest wprowadzenie najmłodszych w świat bezpiecznego internetu. Zawiera on mnóstwo, dedykowanych specjalnie dzieciom, gier, piosenek oraz animacji. Rodzice znajdą u nas rady dotyczące zapewnienia małemu surferowi bezpieczeństwa w sieci. Nauczycielom proponujemy zaś gotowe scenariusze zajęć dla ich podopiecznych. Zarówno pod względem zawartości treściowej, jak i oprawy graficznej, wszystkie elementy strony Necio.pl opracowane zostały tak, by w sposób zrozumiały i atrakcyjny przekazywać treści związane z pojęciem edukacji medialnej.

            Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), w ramach programu „Dziecko w Sieci”. Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu „Safer Internet”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

            Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały edukacyjne.

            Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim:

            • edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie,
            • promocję bezpiecznych zastosowań sieci,
            • certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.

            Uzupełnieniem działań serwisu jest coroczna akcja „Sieciaki na wakacjach”. To seria letnich pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange. Akcja ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę – jak reagować na zagrożenia w internecie oraz jak ich unikać. Sieciakowe pikniki odbywają się latem w miejscowościach w całej Polsce.

            • Digital Youth

            to projekt skierowany do młodych i współtworzony przez młodych na temat pozytywnego i kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa online. Składa się z bloga dygitalyouth.pl, profilu FB, papierowego magazynu, corocznego Digital Youth Forum oraz spotkań i warsztatów dla młodzieży. Więcej o fenomenach internetu na: www.digitalyouth.pl. Digital Youth tworzy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) w ramach programu Komisji Europejskiej „Łącząc Europę” (ang. „Connecting Europe Facility”). Głównym partnerem działań jest Fundacja Orange.

            Safer Internet proponuje i prowadzi kampanie społeczne chodzi taka jak #bezpresji 

            Safer Internet publikuje także raporty  o współczesnych dzieciach i młodzieży, które nie znają świata bez internetu. Jest to dla nich narzędzie takie samo, jakim dla starszych pokoleń były telefony stacjonarne, książki i trzepak, na którym spotykało się koleżanki i kolegów. Jednak to narzędzie poza wieloma plusami, ma również swoje negatywne strony.

             

             

            Pomoc telefoniczna i online - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. W ramach tych dwóch projektów udzielana jest pomoc młodym internautom, rodzicom i profesjonalistom w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu.

            Telefony prowadzone są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).Więcej informacji: www.116111.pl oraz www.800100100.pl

            Dyżurnet.pl - punkt kontaktowy, tzw. hotline, do którego można anonimowo zgłaszać przypadki występowania w Internecie treści zabronionych prawem takich, jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci, pedofilię, treści o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym.

            Projekt realizowany przez NASK.Więcej informacji: www.dyzurnet.pl

            NASK

            Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, który prowadzi działalność naukową i badawczo-wdrożeniową w dziedzinie bezpieczeństwa, niezawodności i efektywności sieci teleinformatycznych. NASK prowadzi rejestr domeny .PL, jest operatorem telekomunikacyjnym. Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa internetu

            Więcej informacji: www.nask.pl

             

            Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

            Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit, która od 1991 r. zajmuje się szeroko rozumianą pomocą dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Fundacja prowadzi ośrodki pomocy, programy profilaktyki krzywdzenia dzieci i organizuje specjalistyczne szkolenia dla profesjonalistów. Od 2004 r. Fundacja realizuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

            Więcej informacji: www.fdds.pl

             

          • "Kartka dla medyka"

          • Uczennice klasy 7d przygotowały dla medyków kartki z podziękowaniami w ramach akcji „Kartka dla medyka”. Zachęcamy Wszystkich do narysowania, namalowania czy stworzenia kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla lekarzy, peilegniarek, sanitariuszy... To nasza symboliczna forma podziękowania dla wszystkich pracowników służby zdrowia na świecie i w Polsce, którzy każdego dnia ryzykują swoim życiem, by walczyć o nasze zdrowie.

            Kartka_Dobrochna.pdf​​​​​​​

          • 21.01. Dzień Babci, 22.01. Dzień Dziadka

          • W Polsce Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, zaś Dzień Dziadka - 22 stycznia.

            W 1964 roku na łamach tygodnika "Kobieta i Życie" pojawił się pomysł uczczenia babć. W 1966 roku "Express Wieczorny" wybrał dzień 21 stycznia na święto. Później pojawiła się tradycja składania życzeń dziadkom.

            W tym samym dniu wnuki składają życzenia swoim dziadkom w Bułgarii i w Brazylii. W innych krajach dziadkowie obchodzą swoje święto w różne dni, np. w Hiszpanii - 26 lipca, we Francji - w pierwszą niedzielę marca, w USA - w pierwszy poniedziałek września, w Wielkiej Brytanii - w pierwszą niedzielę października.

            Pamiętajmy o naszych Kochanych Babciach i Dziadkach. Złóżmy im życzenia, wyślijmy laurki...

             

            Dorota Gellner

            Dla Babci

            Siadaj Babciu, siadaj blisko.

            Zaraz ci opowiem wszystko.

            Prawie całą noc nie spałam,

            bo prezenty wymyślałam.

            Na kanapie się kręciłam,

            aż dla ciebie wymyśliłam:

            z lodu broszkę i korale 

            i śniegowe cztery szale.

            Dziesięć czapek w śnieżną kratkę

            i lodową czekoladkę.

            Jak nie będzie ci smakować,

            to mnie możesz poczęstować!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 im. Janusza Korczaka
      • 12 633 37 11 sekretariat w. 11 12 633 37 11 faks w. 14 +48 660 637 501
      • 30-079 Kraków, al. Kijowska 3 30-079 Kraków Poland
      • Dyrektor - Magdalena Mazur sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11
      • Wicedyrektor - Krzysztof Wiatr sp12@mjo.krakow.pl 12 633 37 11 w. 13
      • NABYWCA usług, rzeczy itd.: Gmina Miejska Kraków Plac Wszystkich Świętych 3-4 31-004 Kraków NIP 6761013717 REGON 351554353 ODBIORCA: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 al. Kijowska 3 30-079 Kraków.
      • 69 1020 2892 0000 5202 0015 5770
      • w zakładce O SZKOLE/GODZINY PRACY https://sp12krakow.edupage.org/a/godziny-pracy
      • https://www.bip.krakow.pl/?bip_id=584&dok=struktura
      • 12 633 37 11 kuchnia w. 10 psycholog w. 18 pedagog w. 20 biblioteka w. 21 świetlica w. 22
    • Logowanie